הייטק

הייטק

ישראל נחשבה ועודנה כמעצמת הייטק. התדמית הנוצצת שיש לרבים על עולם ההיי-טק מתעלמת לעתים מהצדדים הפחות טובים איתם מתמודדים עובדי הייטק, מהנדסים, הנדסאים ובעלי חוזים בתעשייה זו: ישיבה מרובה מול מסך המחשב, שעות עבודה מרובות בחדר וללא תנועה, אוויר, שמש ויציאה החוצה. לחצים לעמידה בלוחות זמנים ולעיתים אף בניגוד להוראות חוק שעות עבודה ומנוחה וללא מתן תמורה הולמת בשכר עבור שעות נוסםות רבות שעובדים עובדי ההייטק (חוק שעות עבודה ומנוחה הוא חוק הקובע את הזמנים שבהם מותר למעביד להעביד את העובד, את זכות העובד למנוחה שבועית, ואת הגמול שיש לשלם בעד עבודה נוספת). 

כל אלה גורמים לנזקים רבים בגוף ובנפש האדם.

עובדי היי-טק נאלצים במרבית המקרים לעבוד שעות מרובות במשרדי החברה בה הם מועסקים אך לא זו בלבד גם לוקחים עבודה הביתה כחלק מלוח זמנים צפוף ויעדים בהם עליהם לעמוד. ולכן גם אם הם לא עובדים על פי משכורת שעתית אלא חודשית, חשוב להגדיר בדיוק מהו מספר שעות העבודה הנדרש מהם לעבוד  כאשר חותמים על הסכם העבודה, אלא שללא יעוץ משפטי ומקצועי מתאים קשה לעיתים לעגן הסכם כזה.

  • הסבר מדוע כדאי גם לאנשי ההייטק להצטרף להסתדרות הישירה

 יש לדאוג לעגן בהסכם גם את הגדרת התפקיד, ביטוח מנהלים  ( כולל אובדן כושר עבודה) / פנסיה / קרן השתלמות - ולוודא כי ההפרשות הללו מבוצעות על 100% מהשכר ולא על אחוז קטן יותר, כגון 75%-80% מהשכר בלבד  ולמן היום הראשון לעבודה/ ביטוח רכב / ביטוח בריאות/ החזר הוצאות רכב/ תשלום אש"ל, אוכל, וטלפון נייד או הוצאות שימוש בטלפון נייד ועוד... אנחנו בהסתדרות הישירה מסייעים לעובדי ההייטק ומהווים בית המאגד בתוכו את כל השירותים וההטבות.

עוד היבט ייחודי לעובדי הייטק הוא נושא של קניין רוחני וזכויות יוצרים. היות ורבים מעובדי ההייטק עוסקים בפיתוח של מוצרים ורעיונות חדשים, לא פעם עולה סוגיית הקניין הרוחני והיכן עובר החוק בין המצאה שניתן לקחת הלאה לבין הזכויות השמורות למקום העבודה על קניין זה. 

קשה להאמין אך בקרב עובדי ההייטק נמצאים גם עובדי קבלן:  בשוק הפרטי התופעה של מיקור חוץ בולטת מאוד בקרב מקצועות המיחשוב, בהם הנדסאי מחשבים, מתכנים וטכנאים. בחברות ההיי-טק, התופעה מאפיינת בעיקר עובדים חדשים ופרויקטים זמניים שצריכים עובדים לתקופת זמן מוגבלת - אך לא רק. עובדים אלו מוצאים את עצמם לעתים קרובות עובדים כתף אל כתף עם עובדי החברה, אך בתנאים מופחתים.

סוגייה נוספת הרלבנטית לעובדי הייטק הינה הגבלת חופש העיסוק החלה על העובד במרבית המקרים לפי החוזה האישי. האם כדין? והאם יש ליתן לה תוקף?

אנו בהסתדרות הישירה מבית ההסתדרות הלאומית, שואפים לתת את כל המידע הנדרש לכל העצמאיים או השכירים הזקוקים לכך וכן לסייע להם בדרכם להישגים מקצועיים ואישיים. אנו מעגנים תחת קורת גג אחת את כל המידע והאפשרויות למען הגנה ושמירה על עתידם המקצועי והכלכלי של עובדים בהייטק. מוקד זכויות עובדים, סל שרותי זכויות עובדים מסובסד, ביטוח תרופות מצילות חיים, מועדון צרכנות "שווה" המעניק – הנחות והטבות משמעותיות בכל תחומי החיים וכל אחד יכול ומוזמן להצטרף.

הצטרפו עכשיו להסתדרות הישירה