אזרחים ותיקים

אזרחים ותיקים

פעם היינו קוראים להם: 'פנסיונרים' או 'גמלאים' והתמונה שהיינו חושבים עליה היא של אנשים מבוגרים או אפילו זקנים. העולם השתנה והחיים מתארכים הן בעולם והן בישראל.

וכשאנו מדברים היום על "אזרח ותיק" אנו מדברים על אנשים שחלקם אף כשירים לעבודה ו/או עוסקים בקריירה השנייה שלהם כעסקים עצמאיים. 

ההגדרה של אזרח ותיק בישראל על פי חוק: "אזרחים ותיקים הם אלה שהגיעו לגיל פרישה, כלומר- גברים בגיל 67, ונשים בגיל 62. האזרחים הוותיקים זכאים לקבל ממשרד העבודה והרווחה תעודת אזרח ותיק."

 אזרחים ותיקים הם רבי זכויות במדינה והם זכאים על פי חוק להנחות רבות:

 1.  הנחה בתחבורה ציבורית
 2. פטור מתשלום אגרת טלוויזיה 
 3. דמי כניסה לגנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים אתרי הנצחה ועתיקות
 4. דמי כניסה לתערוכות, למוזיאונים ולמופעי תרבות ואמנות
 5. הנחה בארנונה
 6. הנחות שונות בתשלום תרופות, לפי זכאויות שונות 
 7. זכאות לקבלת טיפול רפואי בבית
 8. השתתפות במימון מכשירי שמיעה, ניידות ושיקום 
 9. ישנם אזרחים ותיקים הזכאים להנחות תשלום חשמל ומיים 
 10. הנחה בעמלות הבנקים
 • הסבר מדוע כדאי גם לאזרחים ותיקים להצטרף להסתדרות הישירה

אך יש גם הנחות וזכויות נוספות ומשמעותיות אחרות המכסות את כל תחומי החיים. אלא שנוצר מצב שאזרחים ותיקים רבים מוצאים עצמם נופלים בין הכיסאות ולעיתים מתקשים להגיע למידע הרב הקשור בתחומי הזכאות שלהם.

אחד הדברים הכי משמעותיים איתם מתמודדים אזרחים ותיקים הוא נושא של - זכויות בבריאות, זכויות בביטוח לאומי, נושאים ביטוחיים הקשורים לפנסיה, לחסכונות, ולעיתים גם להיותם פרילנס בתחום חדש והשילוב בין הקצבאות השונות, מס הכנסה, אל מול השכר שמרוויחים. כך למשל, אזרחים ותיקים זכאים להקלות במס הכנסה: 

כל גמלאי יוכל ליהנות ממספר הקלות שנקבעו במסגרת פקודת מס הכנסה. הקלות אלו יינתנו באמצעות פטורים או ניכויים על הכנסות מקצבאות ממעסיק או מקופת גמל, הכנסות מקצבאות אחרות או מרכוש, מפיקדונות ומתוכניות חיסכון. זכאים יכולים ליהנות מכל ההקלות באופן מצטבר, ככל שקיימת זכאות לכך. החזר מס אוטומטי לגמלאים המאפשר ניכוי ממס על הכנסות מריבית בגין פיקדון בתאגיד בנקאי או תכנית חיסכון יינתן בתנאים הבאים:

 • ביום 1.1.2003 מלאו לאחד מבני הזוג 55 שנה
 • בשנת המס הרלוונטית הגיע אחד מבני הזוג לגיל פרישת חובה

אנו בהסתדרות הישירה מבית ההסתדרות הלאומית, שואפים לתת את כל המידע הנדרש לכל אזרח ותיק הזקוק לכך ולאגד תחת קורת גג אחת את המידע הדרוש ואת ההטבות המיוחדות המקלות על חיי האזרחים הותיקים. אנו מספקים את כל המידע והייעוץ הפרטני בדבר האפשרויות למען הגנה ושמירה על זכויות האזרחים הוותיקים, ובכלל זה: מוקד זכויות עובדים, סל שרותי זכויות עובדים מסובסד, ביטוח תרופות מצילות חיים, מועדון צרכנות "שווה" – המעניק הנחות והטבות משמעותיות בכל תחומי החיים וכל אחד יכול ומוזמן להצטרף.

הצטרפו עכשיו להסתדרות הישירה